shop_product_list

Masz pytania? zadzwoń!

Infolinia czynna: pn. - pt. 9-17 Sob. 9-13

Infolinia czynna:
pn. - pt. 9-17 Sob. 9-13

+48 883 110 355
do kasy 0,00 zł

Kosy mechaniczne

Stihl FS 235 Kosa spalinowa, moc 2,1 KM
Tak, wysyłka 24 h
Stihl FS 235 Kosa spalinowa, moc 2,1 KM
2 295,00 zł
szt.
 • 1
 • 2

 

Kosy mechaniczne

 

Kosa, podkaszarka czy wykaszarka mechaniczna? To podstawowa wątpliwość pojawiająca się przed zakupem urządzenia do podcinania trawników i podkaszania ogrodowej zieleni. Zdarza się też, że nazwy te używane bywają zamiennie. Wykaszarka to w gruncie rzeczy to samo narzędzie, co kosa mechaniczna służące do przycinania trawników. Podkaszarka to urządzenie o mniejszej mocy i przeznaczone to lżejszych prac ogrodowych.

 

Podkaszarki i kosy Stihl

Wybór kosy czy podkaszarki nie jest łatwą sprawą – na rynku dostępne są modele znacznie różniące się między sobą mocą i ceną. Dlatego w kwestii urządzeń mechanicznych warto kierować się sprawdzoną marką. Od lat wiodącym producentem mechanicznych urządzeń ogrodowych jest marka Stihl specjalizująca się także w urządzeniach do cięcia, takich pilarki czy podkrzesywarki. Marka to jednak nie wszystko, czym jeszcze kierować się przy wyborze kosy mechanicznej?

 

Rodzaj napędu

Kosy mechaniczne i podkaszarki podzielić można ze względu na rodzaj napędu. Dzielą się one na trzy podstawowe grupy:

 • Podkaszarki i kosy spalinowe – wyposażone są w najmocniejsze silniki i mają największy zakres działania. Urządzenia spalinowe są w pełni mobilne i działają wszędzie pod warunkiem dostępu do paliwa. Ich wadą jest przede wszystkim dość duży hałas, wyższa waga oraz to, że emitują one spaliny. To rozwiązanie do większych ogrodów i przestrzeni użytkowych, najczęściej wybierane przez profesjonalistów. Kosy spalinowe (np. kosa spalinowa Stihl FS 40) są wygodniejsze niż tradycyjne kosiarki do trawy w przypadku miejsc trudno dostępnych. Dlatego to rozwiązanie stosowane m.in. na poboczach jezdni, zboczach czy dużych terenach zielonych o bardzo nieregularnym układzie.

 

 • Kosy i podkaszarki akumulatorowe – urządzenia akumulatorowe zyskują coraz więcej zwolenników. Są znacznie łatwiejsze w obsłudze niż kosy spalinowe oraz lżejsze od nich. Wadą są jednak same baterie, które ograniczają czas pracy urządzenia. Kosa akumulatorowa powinna być wyposażona w dodatkowy akumulator oraz ładowarkę. Akcesoria te można dokupić osobno lub w zestawie z urządzeniem (np. kosa akumulatorowa Stihl FSA 57).

 

 • Kosy i podkaszarki elektryczne – urządzenia elektryczne pracują ciszej niż spalinowe, a nawet akumulatorowe. Są również od nich lżejsze ze względu na brak silnika spalinowego czy baterii. Wymagają jednak stałego podłączenia do źródła prądu, a praca z nimi ograniczona jest długością kabla. Dlatego nie sprawdzają się na większych obszarach i w trudno dostępnych miejscach. Urządzenia elektryczne są jednak zdecydowanie tańsze i nie wydzielają spalin jak kosy spalinowe.

 

Czym kierować się przy wyborze kosy?

To kwestia uzależniona przede wszystkim od konkretnych potrzeb. Ostatecznie wszystko sprowadza się do tego, gdzie i jak często będzie stosowane urządzenie.

 • Moc silnika – do mniejszych prac w niewielkim ogrodzie wystarczające będą kosy o mniejszej mocy (np. kosa elektryczna Stihl FSE 52). Im większe i częstsze prace, tym większą moc powinno mieć urządzenie. W przypadku urządzeń spalinowych do użytku ogrodowego zaleca się silniki o mocy 500–1000 W. Silniki spalinowe o większej mocy (do 3500 W) przydatne będą podczas prac na większą skalę. Jakość i czas pracy urządzeń akumulatorowych zależne są natomiast od pojemności akumulatora. Najczęściej stosowane są akumulatory litowo-jonowe o pojemności 1,5–2 Ah. Pozwalają one na nieustanną pracę przez ok. 1 lub 2 godziny w zależności od modelu.

 

 • Czas pracy urządzenia – przy długotrwałym korzystaniu z kosy (np. kilka godzin dzienne) trzeba wziąć pod uwagę także możliwość wygodnego noszenia kosy i jej wagę. Urządzenia spalinowe o większej mocy są cięższe, dlatego powinny być wyposażone w wygodne uchwyty (najlepiej dwa). Udogodnieniem w pracy jest także wbudowany system antywibracyjny. Do standardowych prac w mniejszym i średnim ogrodzie wystarczająca będzie więc wygodna kosa akumulatorowa.

 

 • Średnica cięcia – to także kryterium wyboru uzależnione od rozmiarów terenu, na którym pracować będzie kosa. Do użytku ogrodowego wystarczające będzie już narzędzie o średnicy wynoszącej 30–35 cm. Kosy z większymi głowicami (ponad 40 cm) sprawdzą się na większych terenach. Ze względu na swoje rozmiary nie one dotrą jednak do wszystkich zakamarków (przeciwieństwie do mniejszych podkaszarek).

 

 • Rodzaj materiału tnącego – do cięcia delikatniejszych roślin oraz bardziej precyzyjnych prac (np. wycinania roślin między kwiatami, pod krzewami itd.) wystarczająca będzie kosa żyłkowa. Bardziej zarośnięte tereny wymagają kosy wyposażonej w ostrza, które poradzą sobie z grubszymi łodygami. Niektóre urządzenia wyposażone są także w wymienne ostrza – w przypadku podcinania grubszych łodyg żyłkę tnącą można wymienić na obrotową tarczę.

 

 • Dodatkowe akcesoria – istotne jest również to, czy kosa ma dodatkowe wyposażenie, np. zapasowy akumulator i ładowarkę w przypadku urządzeń akumulatorowych lub czy do zestawu dołączone są dodatkowe akcesoria, takie jak np. pas nośny, szelki czy okulary ochronne.

 

 • Cena – zakres cenowy kos mechanicznych jest bardzo szeroki. Do okazjonalnego użytku w niewielkim ogrodzie wystarczy urządzenie o akumulatorowe lub elektryczne o mniejszej mocy silnika. Cena takich urządzeń wynosi zwykle kilkaset złotych (np. kosa elektryczna Stihl FSE 31). Profesjonalne kosy spalinowe o największej mocy silnika mogą natomiast kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

 

Zestaw akcesoriów do kosy spalinowej

Praca z kosą, zwłaszcza w przypadku urządzeń o dużej mocy, wymaga odpowiedniej odzieży ochronnej oraz dodatkowych akcesoriów. Należą do nich m.in. słuchawki wygłuszające, które są potrzebne zwłaszcza podczas pracy z głośnymi kosami spalinowymi oraz okulary ochronne zabezpieczające oczy przed odpryskami. Dobrym rozwiązaniem jest więc zakup kosy wraz z całym zestawem akcesoriów. Takie rozwiązanie oferuje marka Stihl, która ma swoim asortymencie m.in. kosy spalinowe z szelkami (lub kosy plecakowe) wraz akcesoriami, takimi jak dodatkowe ostrza, oleje, klucze czy wymienne tarcze do cięcia.

 

Czytaj więcej
 • Nasz sklep to:
 • Satysfakcja
 • Dostępność
 • Elastyczność
 • Bezpieczeństwo
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl