shop_product_list

Masz pytania? zadzwoń!

Infolinia czynna: pn. - pt. 9-17 Sob. 9-13

Infolinia czynna:
pn. - pt. 9-17 Sob. 9-13

+48 575 010 686
do kasy 0,00 zł

Kosiarki

Stihl RM 248 Kosiarka spalinowa bez napędu
Tak, wysyłka 24 h
Stihl RM 248 Kosiarka spalinowa bez napędu
1 389,00 zł
szt.
Stihl RM 248 T Kosiarka spalinowa, z napędem
Tak, wysyłka 24 h
Stihl RM 248 T Kosiarka spalinowa, z napędem
1 599,00 zł
szt.
Stihl RM 443 Kosiarka spalinowa
Tak, wysyłka 24 h
Stihl RM 443 Kosiarka spalinowa
1 649,00 zł
szt.
Stihl RME 235 Kosiarka do małych trawników
Tak, wysyłka 24 h
Stihl RME 235 Kosiarka do małych trawników
601,95 zł
szt.
Stihl RME 339 Kosiarka do trawników do 500 m
Tak, wysyłka 24 h
Stihl RME 339 Kosiarka do trawników do 500 m
1 024,90 zł
szt.
Stihl RM 2 R Kosiarka do mulczowania
Tak, wysyłka 24 h
Stihl RM 2 R Kosiarka do mulczowania
1 439,00 zł
szt.
Stihl RM 2 RC Kosiarka do mulczowania
Tak, wysyłka 24 h
Stihl RM 2 RC Kosiarka do mulczowania
1 619,00 zł
szt.
Stihl RM 448 TX Kosiarka spalinowa
Tak, wysyłka 24 h
Stihl RM 448 TX Kosiarka spalinowa
1 769,00 zł
szt.

Kosiarki spalinowe, akumulatorowe i elektryczne

 

Wybór odpowiedniej kosiarki do trawy wymaga przede wszystkim określenia własnych potrzeb. Na rynku znaleźć można zarówno niedrogie kosiarki do małych ogrodów, jak i kosiarki o bardzo dużej mocy, które poradzą sobie z większymi obszarami i mają wiele funkcji. Kosiarka do trawy to urządzenie, które kupujemy z myślą o użytkowaniu przez wiele sezonów. Ważne więc, aby była niezawodna i wykonana z trwałych surowców. Liczy się też łatwy dostęp do części zamiennych i innych akcesoriów. Dlatego warto zdecydować się na renomowanego producenta, takiego jak Stihl.

 

Czym kierować się przy wyborze kosiarki do trawy?

 

 1. Wielkość trawnika – to podstawowe kryterium wyboru. Trawniki małe i średnie łatwiej kosić za pomocą niewielkiej kosiarki, która nie musi mieć dużej mocy. Na mniejszych przestrzeniach nie jest kłopotem kabel kosiarki elektrycznej czy ograniczony czas pracy mniejszej kosiarki akumulatorowej. Duże trawniki wymagają natomiast mocniejszych urządzeń o większym zasięgu, dlatego warto przemyśleć wówczas wybór kosiarki spalinowej. Przy ogrodach z licznymi zakamarkami lub trawnikach o bardzo nieregularnych kształtach warto natomiast wziąć pod uwagę zakup kosy mechanicznej lub podkaszarki Stihl. Nie bez znaczenia jest też częstotliwość koszenia i typ trawy – nie wszystkie kosiarki poradzą sobie z wyższą i gęstą trawą lub z twardymi i suchymi pędami.

 

 1. Wygoda użytkowania – waga kosiarki jest bardzo istotna i warto dobrać ją do indywidualnych predyspozycji. W tej kwestii najwygodniejsze są kosiarki elektryczne, które są lekkie i wystarczy podłączyć je do źródła prądu. Stosunkowo łatwe w użyciu są kosiarki akumulatorowe, jednak w ich przypadku należy cały czas pamiętać o odpowiednim naładowaniu akumulatora przed dłuższą pracą. Kosiarki spalinowe wymagają natomiast przygotowania odpowiedniej mieszanki paliwa i uruchomienia silnika za pomocą rozrusznika. Wygodnym rozwiązaniem są kosiarki spalinowe z systemem łatwego startu, np. kosiarka spalinowa Stihl RM 248 T.

 

 1. Dodatkowe funkcje – przy wyborze kosiarki warto zwrócić uwagę na podstawowe udogodnienia, takie jak: kilkustopniowa regulacja wysokości koszenia, szerokość koszenia czy pojemność kosza na trawę (zbyt mały kosz szybko się zapełni, zbyt duży jest niewygodny i zajmuje dużo miejsca). Wiele modeli kosiarek ma też funkcje specjalne, np. składany uchwyt, który ułatwia wygodne przechowywanie kosiarki czy funkcję mulczowania trawy, która pomaga odżywiać trawnik. Przy większych kosiarkach spalinowych udogodnieniem będzie natomiast bieg wsteczny lub możliwość regulacji obrotów silnika tak, aby lepiej dopasować pracę kosiarki do warunków.

 

 1. Szerokość cięcia – zakres szerokości cięcia kosiarek do trawy jest dość duży i wynosi od ok. 28 do 57 cm. Wybór odpowiedniego zakresu zależy nie tylko od wielkości trawnika, ale także od jego kształtu – kosiarki o mniejszym zakresie lepiej poradzą sobie na trawnikach o nieregularnym kształcie. Łatwiej też nimi manewrować i dotrzeć w zakamarki ogrodu. Szeroki zakres cięcia pozwala natomiast na zdecydowanie szybszą pracę.

 

 1. Wpływ na środowisko – najmniej przyjazne dla środowiska naturalnego (i bliskiego sąsiedztwa) są z pewnością kosiarki spalinowe. Generują one spaliny oraz spory hałas. Warto wziąć ten aspekt pod uwagę, jeśli mamy sąsiadów, a chcemy kosić trawę np. wczesnym rankiem, wieczorem czy w dni świąteczne.

 

 1. Rodzaj napędu – wybór między kosiarką spalinową, elektryczną i akumulatorową nie jest oczywisty, bo każdy rodzaj napędu ma zarówno wady, jak i zalety. Aby ułatwić to zadanie, poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę kosiarek do trawy z napędem każdego typu.

 

Kosiarka spalinowa

 

Kosiarka spalinowa Stihl to najlepsze rozwiązanie, jeśli do skoszenia mamy duży i trudniejszy do koszenia teren. Odpowiedniej wielkości urządzenia spalinowe doskonale poradzą sobie z gęstą i wysoką trawą, co liczy się wszędzie tam, gdzie koszenie trawy nie jest regularne. Do wad kosiarek spalinowych zaliczyć trzeba to, że ich silniki potrzebują do pracy paliw kopalnych, dlatego kosiarka generuje spaliny. Wadą jest też hałas, jaki kosiarka spalinowa wydaje podczas pracy. Szacuje się go na ok. 90–100 dB, podczas gdy kosiarki elektryczne generują hałas na poziomie ok. 80–90 dB. Przy dłuższej pracy z kosiarkami spalinowymi o dużej mocy zaleca się więc stosowanie słuchawek ochronnych.

 

Kosiarki spalinowe – jaką moc silnika i napęd wybrać?

 

Silnik to najważniejszy element kosiarki spalinowej, od którego zależy jej moc i funkcjonalność. Moc silnika zależna jest od liczby koni mechanicznych (KM). Przy średniej wielkości trawnikach wystarczająca będzie kosiarka o mocy ok. 3–5 KM. Moc silnika przekłada się na długość i szerokość ostrza kosiarki, a więc także na jej wydajność. Przy większych trawnikach (powyżej 500 m2) warto więc zdecydować się na urządzenie o większej mocy (ok. 5–7 KM). Kolejna ważna kwestia to dodatkowy napęd. Kosiarka spalinowa z napędem pomaga kosić trawę na nierównych powierzchniach i sterować ciężką kosiarką (np. kosiarka spalinowa z napędem Stihl RM 253 T). Dodatkowy napęd podnosi cenę kosiarki, ale jest bardzo dużym udogodnieniem, zwłaszcza przy cięższych modelach kosiarek. Przy bardzo dużych powierzchniach do skoszenia, zamiast kosiarki spalinowej o dużej mocy, rozwiązaniem może być kosiarka traktorek Stihl.

 

Kosiarka elektryczna

 

Ze względu na brak silnika czy baterii, kosiarki elektryczne są z reguły lżejsze i stosunkowo łatwo nimi sterować. Moc silnika kosiarek elektrycznych wynosi zwykle od 1400 do 1800 W. Modele o niższej mocy (np. 1400 W) doskonale sprawdzą się więc przy mniejszych trawnikach, które są często koszone (np. kosiarka Stihl RME 235). Do trawników o większej powierzchni lepiej wybrać mocniejsze modele. Największą wadą kosiarek elektrycznych jest konieczność podłączenia ich do źródła prądu. Koszenie większych trawników może wymagać użycia przedłużaczy, a dodatkowym utrudnieniem jest ryzyko najechania kosiarką na kabel. Warto pamiętać też o tym, że bardzo długi kabel może wiązać się ze spadkiem napięcia, a co za tym idzie – mniejszą wydajnością kosiarki. Teoretycznie kosiarki elektryczne mają nieograniczony czas pracy, jednak w praktyce trzeba mieć na uwadze, że przy bardzo intensywnej pracy, silnik kosiarki może zbytnio się nagrzewać i wówczas należy zrobić przerwę.

 

Kosiarka akumulatorowa

 

Zaletą kosiarek akumulatorowych jest to, że nie mają silnika spalinowego ani nie potrzebują stałego źródła prądu, jak kosiarki elektryczne. Można więc traktować je jako rozwiązanie pośrednie – odpowiednie do mniejszych i średnich ogrodów o regularnie ukształtowanym podłożu. Baterie kosiarek akumulatorowych mogą mieć rożną pojemność, od której zależy czas pracy kosiarki. Kosiarki akumulatorowe Stihl wyposażone są w nowoczesne akumulatory litowo-jonowe, które pozwalają na dłuższy czas pracy oraz ładowanie akumulatora w dowolnym momencie (nie tylko po całkowitym wyczerpaniu się akumulatora). Dobrym rozwiązaniem jest także dokupienie zapasowego akumulatora, który może służyć jako magazyn energii. Przy wyborze kosiarki akumulatorowej, warto zwrócić uwagę także na jej moc – im jest ona większa, tym lepiej kosiarka poradzi sobie w trudnym trenie lub z bujną trawą.

Czytaj więcej
 • Nasz sklep to:
 • Satysfakcja
 • Dostępność
 • Elastyczność
 • Bezpieczeństwo
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl