shop_product_list

Masz pytania? zadzwoń!

Infolinia czynna: pn. - pt. 9-17 Sob. 9-13

Infolinia czynna:
pn. - pt. 9-17 Sob. 9-13

+48 883 110 355
do kasy 0,00 zł

Przecinarki

 

Przecinarka, jak sama nazwa wskazuje, służy do przecinania materiałów budowlanych wykonanych z różnych tworzyw. Są to szybkie, proste i precyzyjne cięcia. Przecinarki mogą mieć różną konstrukcję – w warsztatach czy zakładach produkcyjnych często sprawdzają się przecinarki stołowe. Na miejscach budowy i podczas remontu wygodniejsze będą ręczne przecinarki tarczowe. Ze względu na rodzaj ciętego materiału wyróżnia się:

 

  • przecinarki do glazury – w zależności od grubości i rozmiarów płytek przeznaczone do nich przecinarki mogą być ręczne lub wyposażone w napęd; na rynku znaleźć można przecinarki do glazury, które tną po linii prostej, po skosie lub wycinają zaokrąglone kształty,
  • przecinarki do metali – praca z metalem wymaga dużej siły i jeszcze większej ostrożności, ponieważ w trakcie cięcia metalu powstają iskry, dlatego ważne, aby przecinarki do metali były dobrej jakości; nowoczesne modele wyposażone są w mechanizmy redukujące wstrząsy oraz powstawanie iskier,
  • przecinarki do betonu i asfaltu – to przecinarki o bardzo dużej mocy przeznaczone do twardych materiałów, w których mogą tworzyć nacięcia,
  • przecinarki do styropianu – to najczęściej lekkie przecinarki elektryczne, które tworzą równe i gładkie powierzchnie oraz minimalizują powstawanie odpadków styropianowych,
  • przecinarki do rur – mogą być ręczne lub elektryczne w zależności od materiału, z którego wykonane są rury i ich średnicy; rury z tworzyw sztucznych nie wymagają tak solidnego ostrza, jak rury z metalu,
  • przecinarki do drewna – najczęściej występują one w postaci przecinarek stołowych przeznaczonych do cięcia większych elementów drewnianych,
  • przecinarki uniwersalne – to jedne z najczęściej wykorzystywanych przecinarek, które przeznaczone są do cięcia różnych materiałów.

 

Podział przecinarek ze względu na źródło zasilania

Rodzaj ciętego materiału to nie jedyny podział, jaki dotyczy przecinarek. Dostępne na rynku narzędzi przecinarki rozróżnią się między sobą także ze względu na sposób zasilania. Każdy z rodzajów zasilania ma wady i zalety. Pod uwagę w tej kwestii trzeba wziąć m.in. to, czy urządzenie jest mobilne, jak dużą może osiągnąć moc i jakie ma rozmiary oraz wagę. Na rynku spotkać można:

 

  • Przecinarki spalinowe – to urządzenia wyposażone w silnik spalinowy, który do pracy wymaga paliwa. Ich największymi zaletami są duża moc oraz możliwość przenoszenia ich w dowolne miejsce, dlatego świetnie sprawdzają się zwykle na placach budowy, gdzie cięty jest beton, ceramika, stalowe rury czy posadzki. Ze względu na wytwarzane spaliny nie można stosować ich w pomieszczeniach.
  • Przecinarki elektryczne – to urządzenia z kablem, które do pracy potrzebują gniazdka elektrycznego z prądem, dlatego nie są do końca mobilne. Mogą być przeznaczone do ciecia średnio twardych i twardych powierzchni. Urządzenia elektryczne nie wytwarzają spalin, jak przecinarki spalinowe, można więc swobodnie używać ich w zamkniętych wnętrzach. Ich silniki są jednak słabsze niż w przypadku urządzeń spalinowych.
  • Przecinarki akumulatorowe – to urządzenia wyposażone w akumulator, nie wymagają one podłączenia do źródła mocy ani paliwa. Można dzięki temu stosować je wygodnie we wnętrzach i na zewnątrz. Wadą urządzeń akumulatorowych jest jednak to, że mogą się one rozładowywać, co może przeszkadzać w pracy. Nowoczesne przecinarki akumulatorowe wyposażone są w baterie, które mogą ładować się nawet w 30 minut.
  • Przecinarki ręczne – zwane są potocznie gilotynami i służą do ręcznego przecinania materiałów poprzez dociskanie. Przecinarki ręczne przeznaczone są zazwyczaj mniejszych i średnich elementów, np. gilotyna do paneli, gilotyna do styropianu.

 

 

Czym kierować się przy wyborze przecinarki?

 

Podstawowym kryterium wyboru jest oczywiście rodzaj wykonywanych prac i materiału, który będzie przecinany. Jeśli jest nim głównie drewno, warto przemyśleć wybór przecinarki stołowej przeznaczonej do dużych elementów drewnianych lub po prostu pilarki łańcuchowej. Jeśli przecinarka będzie wykorzystywana na budowie, warto przemyśleć zakup solidnej przecinarki uniwersalnej, która przetnie wiele twardych materiałów. Ostrza przecinarek uniwersalnych przeznaczonych ciężkich prac powinny być jak najlepszej jakości. Jeśli przecinarka ma być używana głównie do majsterkowania lub prostszych prac remontowych, lepiej zdecydować się na mniejsze i tańsze urządzenie elektryczne. Przy wyborze przecinarki zawsze warto zdecydować się na renomowanego i sprawdzonego producenta (np. Stihl). To gwarancja niezawodności i wysokiej jakości urządzeń, które nie zepsują się po krótkim czasie. Ważne są także moc i prędkość obrotowa – im są one wyższe, tym cięższe prace może wykonywać przecinarka. W przypadku przecinarek wysoka jakość idzie zazwyczaj w parze z wyższą ceną, jest to jednak jakość, która się opłaca.

 

 

Odpowiednia tarcza tnąca 

 

Na budowach i podczas remontów szczególnie przydatne są przecinarki tarczowe. Wyposażone są one w tarcze tnące dostosowane są do konkretnych materiałów. To najczęściej stosowane rozwiązanie, które przydaje się zarówno podczas domowego majsterkowania, jak i w trakcie większych prac budowlano-remontowych. Do twardych materiałów, takich jak beton, metal czy ceramika, najlepiej stosować tarcze diamentowe lub stalowe z nasypem diamentowym. Tarcza do drewna czy paneli może być wykonana z dobrej jakości stali. Wybierając tarczę, szczególną uwag należy zwrócić na jej rozmiary – średnicę całej tarczy, jej otworu oraz grubość. Muszą być one idealnie dopasowane do przecinarki.

Czytaj więcej
  • Nasz sklep to:
  • Satysfakcja
  • Dostępność
  • Elastyczność
  • Bezpieczeństwo
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl