Zamiatarki
Zamiatarki
Nowoczesne zamiatarki to urządzenia o wielu możliwościach. Pomagają w szybkim tempie usnąć kurz, pył, piasek, drobne kamienie i inne zanieczyszczenia nawet z bardzo dużych powierzchni. Mogą pracować zarówno we wnętrzach (np. hale sprzedażowe), jak na zewnątrz (chodniki, podjazdy), a wiele modeli jest dodatkowo wyposażonych w pług umożliwiający odśnieżanie zimą. Wśród dostępnych na rynku zamiatarek można wyróżnić modele przeznaczone do prac domowo-ogrodowych, jak i zamiatarki o większej mocy do stosowania na dużych przestrzeniach.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze zamiatarki?
Głównym kryterium wyboru jest oczywiście rodzaj i wielkość powierzchni, na której pracować będzie urządzenie. Im jest ona większa, tym mocniejsza powinna być zamiatarka. Na co szczególnie zwrócić uwagę przed zakupem?
Rodzaj napędu – to najważniejsze kryterium wyboru. Jeśli potrzebujemy urządzenia do prac przy domu i w ogrodzie, wystarczającym rozwiązaniem będzie niewielka zamiatarka mechaniczna. Duże przestrzenie wymagają pracy silniejszych urządzeń spalinowych. Zamiatarki spalinowe mogą różnić się między sobą mocą silnika. Może wynosić ona ok. 4,5–6,5 KM w średniej wielkości urządzeniach do zastosowań na większych powierzchniach.
Zbiornik na zanieczyszczenia – powinien być on dopasowany do możliwości zamiatarki, a jednocześnie gromadzić jak najwięcej zanieczyszczeń. Zbiorniki standardowych zamiatarek domowo-ogrodowych mają pojemność zwykle w graniach 25–50 l. Ważne jest przy tym, aby zbiornik był też łatwy w obsłudze i czyszczeniu.
Regulacja wysokości i wygodne użytkowanie – regulowany i ergonomiczny uchwyt pozwalają dobrze dopasować zamiatarkę do wzrostu osoby, która ją obsługuje. Większe (i znacznie cięższe) zamiatarki spalinowe są wyposażone dodatkowo w biegi umożliwiające regulację prędkości pracy. Ważne, aby zamiatarka umożliwiała też regulację wysokości szczotek czyszczących.
Szerokość i jakość zamiatania – to kolejne kryterium uzależnione od tego, na jak dużej powierzchni pracować będzie zamiatarka. Mniejsze urządzenia mają szerokość roboczą wynoszącą zwykle ok. 50–55 cm. Zamiatarki do czyszczenia dużych powierzchni mogą natomiast mieć nawet dwa razy większą szerokość roboczą. Ważne jest także, aby zamiatarka była dobrze dostosowana do pracy przy ścianach i krawężnikach. Zamiatarki Stihl są w tym celu wyposażone w specjalne boczne szczotki (np. zamiatarka Stihl KG 770).
Mobilność i przechowywanie – jeśli mamy ograniczoną przestrzeń do przechowywania, warto wybrać mniejszy model. Niektórzy renomowani producenci, np. Stihl, produkują zamiatarki o specjalnym ergonomicznym kształcie uławiającym wygodne przechowywanie i transport urządzenia.
Zamiatarka do kostki brukowej i nie tylko
Zamiatarki mogą pracować praktycznie na każdym typie twardej powierzchni. Szczególnie przydatne są do sprzątania powierzchni pokrytych kostką brukową, których zamiatanie jest utrudnione ze względu na wąskie rowki między kostkami. Można stosować je także na płytkach, betonach, asfaltach oraz wszystkich innych utwardzonych powierzchniach łatwo gromadzących zanieczyszczenia.
Jakie jeszcze prace może wykonywać zamiatarka?
Wbrew pozorom (i nazwie) zamiatarki mogą wykonywać różne prace, a nie jedynie te polegające na zamiataniu. Im większe i mocniejsze urządzenie, tym może sprzątać większe powierzchnie. Do prac, które mogą wykonywać zamiatarki, należy m.in.:
Usuwanie śniegu – niektóre modele zamiatarek są dodatkowo wyposażone w pług pozwalający zmienić zamiatarkę w urządzenie do odśnieżania.
Czyszczenie podwórka lub ogrodu – do dbania o te przestrzenie najlepsze będą mniejsze urządzenia mechaniczne (np. zamiatarka Stihl KG 550). Zamiatarki pomagają szybko i wygodnie usunąć pył, piasek, drobne śmieci i kamienie, a także liście lub resztki skoszonych roślin nawiane przez wiatr. Do walki ze spadającymi na ziemię jesienią liśćmi przydatniejsza będzie jednak dmuchawa ogrodowa.
Czyszczenie podjazdów lub chodników – podjazdy samochodowe, przydomowe drogi i chodniki to swojego rodzaju reprezentacyjne miejsca przy każdym budynku. Gdy są czyste i zadbane, zapobiegają też wnoszeniu brudu do wnętrz budynków.
Sprzątanie dużych powierzchni – mowa tutaj o całym szeregu powierzchni, które należy regularnie zamiatać – od hal produkcyjnych, przez magazyny, większe i mniejsze powierzchnie handlowe, aż po powierzchnie przemysłowe. W tym celu koniczne jest jednak zastosowanie urządzeń o większej mocy (np. zamiatarka spalinowa Cedrus ZM02).
Prace porządkowe na budowie i podczas remontów – zamiatarki są niezastąpione także podczas prac wykończeniowych, remontów i innych prac budowlanych, podczas których wytwarza się dużo drobnych zanieczyszczeń. Pomagają w utrzymaniu porządku w miejscu pracy, usuwając mniejszy gruz, pył i inne odpadki.
Utrzymanie czystości w instytucjach publicznych – to kolejne miejsca, w których zamiatarki są szczególnie przydatne. Miejsca, takie jak szkoły, szpitale, dworce, poczekalnie i inne obiekty użyteczności publicznej, wymagają bardzo częstego i dokładnego czyszczenia.
- Nasz sklep to:
- Satysfakcja
- Dostępność
- Elastyczność
- Bezpieczeństwo