shop_product_list

Masz pytania? zadzwoń!

Infolinia czynna: pn. - pt. 9-17 Sob. 9-13

Infolinia czynna:
pn. - pt. 9-17 Sob. 9-13

+48 883 110 355
do kasy 0,00 zł

Rozdrabniacze do gałęzi

 

Rozdrabniacze drewna to urządzenia przeznaczone do rozdrabniania na mniejsze kawałki gałęzi i innych odpadów drzewnych i ogrodowych. Urządzenia te mogą występować w różnych wariantach. Od niewielkich przenośnych rozdrabniaczy do użytku domowego po większe modele do profesjonalnych zastosowań. Ich wielkość zależy oczywiście od potrzeb – mniejsze, elektryczne modele sprawdzą się w przydomowym ogrodzie czy niewielkim sadzie. Największe urządzenia mogą pracować np. przy wycinkach i produkować odpady drzewne na dużą skalę.

 

 

Dlaczego nie wolno palić gałęzi we własnym ogrodzie?

 

Palenie opadłych liści i wyciętych gałęzi w ogrodach było kiedyś standardem. Obecnie, zgodnie z obowiązującą ustawą o odpadach, za czynności te grozi mandat. Podstawami tego zakazu są z jednej strony troska o środowisko, a z drugiej – możliwość utrudniania korzystania z sąsiednich nieruchomości poprzez wytwarzanie uciążliwego dymu. Każda gmina na obowiązek przyjąć odpady roślinne (w tym drewniane) w prowadzonym przez siebie punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK). Odpady zielone można zatem wrzucić do worka na odpady biologiczne lub wykorzystać jako kompost. Dotyczy to jednak głównie skoszonej trawy, resztek roślin czy mniejszych gałązek. W przypadku większych ilości gałęzi niezastąpiony będzie rozdrabniacz.

 

 

Zastosowania rozdrabniaczy do gałęzi

 

Choć zakup urządzenia, które jedynie rozdrabnia gałęzie, może początkowo wydawać się zbędny, to rozdrabniacz stanowi niezastąpioną pomoc w pracach ogrodowych i związanych z obróbką drewna, tak samo jak pilarki czy sekatory do gałęzi. Główne zadania rozdrabniaczy do gałęzi to:

 

Oczyszczanie terenu – rozdrabnianie gałęzi, liści, suchych łodyg roślin i innych odpadów drzewnych pozwala na skuteczne oczyszczenie terenu, przede wszystkim po cięciu drzew, burzach czy podczas porządkowania terenów zielonych.

 

Produkcja biomasy – rozdrobnione gałęzie mogą być traktowane jako biomasa do produkcji energii cieplnej lub narzędzi. To jednak zadanie dla większych urządzeń, np. rozdrabniacz spalinowy Stihl GH 460 C.

 

Kompostowanie – przetwarzanie odpadów drzewnych na drobne fragmenty ułatwia proces kompostowania odpadów biologicznych, przyspieszając rozkład organicznych materiałów.

 

Tworzenie ściółki – rozdrobnione gałęzie i inne elementy drzewne mogą być z powodzeniem wykorzystane jako naturalna ściółka dla roślin, która chroni glebę przed erozją i zatrzymuje w niej wilgoć.

 

Recykling materiałów – rozdrobnione gałęzie stanowią surowiec wtórny. Mogą być one wykorzystywane do produkcji m.in. płyt wiórowych czy innych produktów zawierających rozdrobnione drewno.

 

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rozdrabniacza do gałęzi?

 

Wybór odpowiedniego rozdrabniacza uzależniony jest od indywidualnych potrzeb, rodzaju, a także ilości odpadów drzewnych, które do niego trafią. Parametry, na które trzeba zwrócić uwagę podczas zakupów to:

 

Typ zasilania – w ofertach producentów znaleźć można małe rozdrabniacze elektryczne (np. Stihl GHE 140 L) przeznaczone głównie do zastosowań ogrodowych oraz rozdrabniacze spalinowe, które będą przydatne np. w sadach, gospodarstwach ogrodniczych oraz wszędzie tam, gdzie powstaje więcej odpadów drzewnych.

 

Rodzaj elementów tnących – rozdrabniacze mogą różnić się między sobą elementami tnącymi. Najprostsze są rozdrabniacze nożowe, w których mechanizm tnący składa się z noży (od 2 do 4) tnących drewno na elementy o wielkości ok. 2–3 cm. Warto zwrócić uwagę na to, czy są one wykonane z wysokiej jakości materiału. Wydajniejszym rozwiązaniem są rozdrabniacze wyposażone w wał tnący (zębaty walec) lub rozdrabniacze turbinowe, które pozwalają ciąć grubsze gałęzie.

 

Moc i wydajność rozdrabniania – moc silnika urządzenia może być wyrażona w koniach mechanicznych (KM) lub kilowatach (kW). Im większa moc, tym wydajniejszy będzie proces rozdrabniania gałęzi. Moc rozdrabniarek elektrycznych mieści się najczęściej w przedziale 1,2–3 kW, będzie to moc wystarczająca do ogrodu czy na działkę. Rozdrabniarki spalinowe są znacznie silniejsze i mogą osiągać moc do ok. 9 kW.

 

Grubość gałęzi – przed wyborem rozdrabniarki, należy wziąć pod uwagę średnicę gałęzi, które będą do niej trafiały. Przy mniejszych, elektrycznych urządzeniach maksymalna średnica gałęzi powinna wynosić 4–4,5 cm. Większe urządzenia spalinowe przyjmują gałęzie o średnicy 7,5–8 cm.

 

Mobilność i waga – rozdrabniacze elektrycznie potrzebują stałego dostępu do źródła prądu, dlatego nie są tak mobilne, jak rozdrabniacze spalinowe. Są natomiast lżejsze i mniejsze od spalinowych. Urządzenia spalinowe, choć zdecydowanie cięższe, są często wyposażone w wygodne pompowane kółka jezdne ułatwiające transport (np. rozdrabniacze Stihl).

 

Bezpieczeństwo – urządzenie powinno być wyposażone w zabezpieczenia, takie jak systemy awaryjnego zatrzymywania, tarcze ochronne, zabezpieczenie miejsca do wsuwania drewna, aby zapobiec wypadkom podczas pracy.

 

Poziom hałasu – poziom hałasu wytwarzanego przez rozdrabniacz zależy od jego napędu. Na terenach zabudowanych sprawdzą się rozdrabniacze elektryczne, które generują mniejszy hałas niż urządzenia spalinowe.

Czytaj więcej
  • Nasz sklep to:
  • Satysfakcja
  • Dostępność
  • Elastyczność
  • Bezpieczeństwo
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl