Myjki
Mobilne myjki ciśnieniowe to coraz popularniejsze urządzenia. Są bardzo przydatne zarówno w pracy, jak i w domu czy w ogrodzie, gdzie pomagają szybko uporać się nawet z uciążliwym brudem. Nade wszystko są łatwe w obsłudze i praktyczne.
Jak działa myjka ciśnieniowa?
Zasada działania myjek ciśnieniowych jest bardzo prosta. Znajdująca się w zbiorniku woda zostaje silnie sprężona za pomocą pompy (konieczny jest dostęp do źródła wody). Niektóre myjki wyposażone są dodatkowo w mechanizm umożliwiający pobieranie wody ze zbiorników z wodą, np. z beczek lub basenów. Im większa moc pompy, tym silniejsze sprężenie strumienia wody i siła czyszczenia (w wielu modelach myjek ciśnienie robocze można regulować). Ze względu na bardzo silny strumień wody, myjki ciśnieniowe powinno stosować się na zewnątrz.
Akcesoria do myjki ciśnieniowej
Każda myjka wyposażona jest w pistolet i lancę, które służą do czyszczenia powierzchni. Oprócz tego, w zależności od modelu i producenta, myjki mogą być wyposażone w dodatkowe akcesoria. Są to głównie lance i końcówki przeznaczone do konkretnych prac, np. wyposażone w specjalne szczotki obrotowe z miękkim lub twardym włosiem, które dobiera się w zależności od czyszczonej powierzchni (np. szczotka rotacyjna do drewna). Ważnym elementem jest też wąż. Jego długość może wynosić od 3 do 7 m w przypadku myjek do użytku domowego lub nawet kilkanaście metrów przy myjkach profesjonalnych. Wygodnym rozwiązaniem w przypadku myjek wyposażonych w dłuższy wąż jest bęben do zwijania przewodu, który znacznie ułatwia korzystanie z myjki oraz jej przechowywanie.
Ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie
Myjka ciśnieniowa zużywa niewiele wody i energii elektrycznej, dlatego jest przyjazna nie tylko dla środowiska, ale i dla kieszeni. Ponadto w większości przypadków możliwe jest czyszczenie tylko przy użyciu wody i bez detergentów. Silniejsze zabrudzenia, np. fasad, wymagają jednak użycia chemicznych środków czyszczących. Na rynku dostępne są też detergenty ekologiczne do myjek ciśnieniowych. Myjki przystosowane do czyszczenia z użyciem detergentów muszą być wyposażone z specjalny zbiornik na detergenty.
Zastosowanie
Możliwość czyszczenia trudno dostępnych lub bardziej zabrudzonych powierzchni sprawia, że myjki mają naprawdę bardzo szerokie zastosowanie. Przydają się w rożnego rodzaju przedsiębiorstwach oraz na prywatnych posesjach. Można czyścić z ich pomocą m.in. samochody, meble i narzędzia ogrodowe, grille, baseny, drzwi, bramy, płoty, tarasy i wiele innych powierzchni. Do jednych z najpopularniejszych zastosowań należą:
- Mycie samochodów – w profesjonalnych myjniach samochodowych pracują zwykle większe myjki stacjonarne. Do prywatnego użytku przydają się mniejsze i poręczne myjki mobilne. Mają one stosunkowo niewielką moc.
- Mycie innych maszyn i urządzeń – myjki ciśnieniowe wykorzystywać można do mycia innych maszyn, np. kosiarek do trawy lub urządzeń rolniczych. Świetnie sprawdzają się też przy czyszczeniu rowerów, przyczepek (zwłaszcza z plandekami) i innych pojazdów. Nie wolno jednak kierować strumienia myjki na zbiornik z paliwem albo silnik.
- Oczyszczanie elewacji – myjki ciśnieniowe mogą czyścić elewacje każdego typu. W przypadku uciążliwych zabrudzeń, konieczne jest jednak użycie detergentu. Przy czyszczeniu elewacji trzeba zwrócić uwagę na ewentualne elementy dekoracyjne elewacji, które mogą wymagać delikatniejszego mycia pod niższym ciśnieniem.
- Czyszczenie kostki brukowej i chodników – dmuchawa do liści to praktyczne urządzenie pozwalające oczyścić chodniki z liści i piasku. Myjka ciśnieniowa umożliwia natomiast dosłownie wyszorowanie kostki brukowej, kamiennych posadzek, chodników i innych powierzchni przydomowych. Usuwa w m.in. tłuste plamy i trwałe zabrudzenia, przywracając chodnikom estetyczny wygląd.
Jak wybrać myjkę ciśnieniową?
Ważne jest przede wszystkim to, do czego będzie stosowana dana myjka ciśnieniowa. Jeśli zamierzamy używać jej głównie do czyszczenia auta czy użytku domowego, wystarczy urządzenie o mniejszej mocy. Jeśli wiemy, że myjka będzie pracować bardzo często i przez wiele godzin dziennie, konieczne jest wybranie modelu profesjonalnego, który będzie dostosowany do tak długiej pracy. Warto pamiętać o tym, że czyszczenie wodą pod wysokim ciśnieniem może być szkodliwe w przypadku mniej odpornych powierzchni. Przy stosowaniu myjki do różnego typu powierzchni, najlepiej korzystać z regulatora ciśnienia, który pozwala je zmniejszać lub zwiększać w miarę potrzeb.
Jaki napęd myjki jest najlepszy?
Pompy w myjkach mogą być wyposażone w silniki spalinowe lub elektryczne, rzadziej są to urządzenia akumulatorowe. Każda myjka elektryczna jest uzależniona nie tylko od bliskości źródła wody, ale także prądu. Są to za to stosunkowo lekkie i poręczne urządzenia, które umożliwiają wykonanie wielu prac domowych i ogrodowych. Myjki spalinowe, nie wymagają przyłączenia do prądu, dzięki temu są bardziej mobilne. Są to jednak zazwyczaj ciężkie i zdecydowanie droższe urządzenia do użytku profesjonalnego.
Parametry myjek ciśnieniowych
Przy wyborze myjki ciśnieniowej należy zwrócić uwagę na jej moc. Myjki do użytku domowego zwykle mają moc wynoszącą od 1200 do 1600 W. Ważnym parametrem jest także jej ciśnienie robocze. W przypadku zastosowań domowych wystarczająca będzie myjka o ciśnieniu roboczym wynoszącym ok. 100–160 bar. Samochody wymagają nieco delikatniejszego ciśnienia, dlatego w tym przypadku wystarczająca będzie myjka o ciśnieniu roboczym 100–120 bar. Ciśnienie powyżej 160 bar potrzebne przy szczególnie zanieczyszczonych powierzchniach i zwykle wiąże się z profesjonalnymi zastosowaniami myjki. Poza mocą i ciśnieniem, trzeba zwrócić uwagę także na wydajność pompy. Jest to informacja o tym, ile wody może transportować urządzenie w ciągu godziny. Wydajność tłoczenia myjek domowych może wynosić od ok. 300 do 600 litrów wody na godzinę.
- Nasz sklep to:
- Satysfakcja
- Dostępność
- Elastyczność
- Bezpieczeństwo