Pilarki
Pilarki
Pilarki łańcuchowe są dziś niezbędnym narzędziem dla osób, które na co dzień pracują z drewnem, a także podczas rozmaitych prac budowlanych. Przydają się również majsterkowiczom i właścicielom ogrodów. Oferta rynkowa jest bardzo bogata, a ceny pilarek zróżnicowane. Często trudno więc wybrać właściwy produkt. Pilarki łańcuchowe różnią się od siebie konstrukcją oraz sposobem działania. W sklepach można znaleźć modele przeznaczone dla profesjonalistów, jak i te, które będą wystarczające do domowego warsztatu i prostszych prac.
Czym kierować się przy wyborze?
Rozpiętość cenowa urządzeń do cięcia drewna jest bardzo duża. Przed zakupem pilarki łańcuchowej, należy najpierw dobrze zastanowić się, do jakich konkretnie prac będzie ona przeznaczona. Wybór odpowiedniego modelu zależy w dużej mierze od typu wykonywanej pracy i materiałów, które będą poddawane obróbce. Istotne jest także to, jak często pilarka będzie w użyciu (sporadycznie czy regularnie?). Ważny jest przede wszystkim sprawdzony producent. Nawet, jeśli ma to być mniejsze urządzenie do przydomowego majsterkowania, powinno być ono trwałe i wyposażone w wysokiej jakości ostrze. Ze względu na sposób obsługi wyróżnia się piły ręczne oraz mechaniczne. Te ostatnie cieszą się największym zainteresowaniem i tworzą bardzo różnorodną grupę, którą podzielić można w zależności od sposobu zasilania pilarki.
Pilarki spalinowe
Zgodnie z nazwą mają one wbudowany silnik spalinowy, który potrzebuje benzyny oraz odpowiedniego oleju do smarowania. Dużą zaletą pilarek tego typu jest mobilność i brak uzależnienia od źródeł mocy. Pilarka spalinowa to solidne urządzenie do cięcia, które może osiągnąć największą moc wśród urządzeń tego typu. Jest ona podawana przez producentów w kilowatach (kW) lub w koniach mechanicznych (KM) i może wynosić od 1,1 kW do nawet 9 kW w przypadku profesjonalnych pilarek do cięcia twardych drzew o dużych średnicach. Do prostych prac ogrodowych, np. cięcia gałęzi lub przycinania drzewek, wystarczy już pilarka spalinowa o mocy 1,1–1,8 kW (1,5 – 2,5 KM), np. mała pilarka spalinowa Stihl MS 180 lub pilarka spalinowa Stihl MS 170. Oprócz mocy ważna jest także waga pilarki spalinowej. Mniejsze pilarki spalinowe ważą zwykle ok. 3–4 kg. Większe urządzenia do zadań specjalnych, takich jak wycinka drzew, mogą ważyć dwa razy tyle (np. pilarka spalinowa Stihl MS 362). Na rynku są też modele o ważące nawet kilkanaście kilogramów. Pilarki spalinowe mają jednak także wady. Podczas pracy generują dużo hałasu, dlatego szczególnie zalecane jest w ich przypadku stosownie nauszników ochronnych. Silnik spalinowy pilarki wymaga też regularnego serwisowania. Dużą wadą pilarek tego typu jest także to, że podczas pracy wytwarzają one spaliny, dlatego nie należy pracować z nimi w pomieszczeniach zamkniętych.
Pilarki akumulatorowe
To pilarki wyposażone w baterie. Są mobilne i dość łatwe w obsłudze. W przeciwieństwie do pilarek spalinowych, nie wytwarzają tak dużego hałasu i nie produkują spalin. Poziom hałasu pilarek akumulatorowych oscyluje pomiędzy 93–98 dB. Pilarki spalinowe generują natomiast o dźwięki o sile ok. 110–120 dB. Ich baterie nie wymagają też paliwa, jak w przypadku pilarki spalinowej. Takie rozwiązanie techniczne ma jednak także swoje wady – pilarki akumulatorowe są z reguły ciężkie i wymagają ładowania. Czas ładownia jest różny dla różnych urządzeń i może wynosić od 30 minut do kilku godzin, co może być dużym utrudnieniem w codziennej pracy. Wśród pilarek akumulatorowych znaleźć można zarówno urządzenia profesjonalne, uniwersalne, jak i mniejsze, przeznaczone do użytku domowego (np. akumulatorowa mini pilarka Stihl). Przy wyborze pilarki akumulatorowej warto zwrócić uwagę na to, czy bateria i ładowarka należą do zestawu i nie trzeba dokupić ich osobno.
Pilarki elektryczne
To pilarki zasilane prądem elektrycznym z gniazdka. W tego względu nie są one mobilne, jak pilarki spalinowe czy akumulatorowe. Nie mają one akumulatora i silnika spalinowego, dlatego są z reguły lekkie (od ok. 3,5 do 8 kg). Wpływa to na komfort pracy. Pilarki elektryczne wymagają jednak stałego dostępu gniazdka z prądem i stosowania przedłużaczy. Jest to pewne ograniczenie zwłaszcza podczas prac na zewnątrz. Niesie to jednak ze sobą także korzyści, ponieważ dzięki pracy na prąd, nie wymagają one paliwa, jak pilarki spalinowe oraz nie rozładowują się, jak w pilarki akumulatorowe. Pilarki elektryczne z pewnością sprawdzą się przy różnego typu pracach domowych i majsterkowaniu, np. cięciu drewna na opał czy przycinaniu drzewek i krzewów. W sklepach dostępne są pilarki elektryczne o rożnej mocy – od ok. 1,2 kW do 2,4 kW. Nie osiągają one zatem tak dużej mocy, jak pilarki spalinowe. Pilarki elektryczne są też stosunkowo ciche, a siła wytwarzanego przez nie hałasu waha się pomiędzy 95 a 100 dB.
Długość prowadnicy
Niezależnie od tego, jaki będzie napęd pilarki, ważna jest długość prowadnicy. Dłuższa prowadnica gwarantuje zwykle wygodną pracę pilarką, dlatego warto rozważyć ją, jeśli pilarka będzie często i dłużej używana. W przypadku, gdy pilarka będzie używana np. tylko do drobnych zadań czy w mniejszych pomieszczeniach, długa prowadnica nie jest konieczna. Do prac ogrodowych i przydomowych wystarczająca będzie prowadnica o długości do 35 cm (np. pilarka spalinowa Stihl MS 231). Bardziej skomplikowane prace, np. wycinanie drzewek i ciecie drewna, wymagają prowadnic mierzących przynajmniej 40 cm. Profesjonalne pilarki łańcuchowe przeznaczone do ciężkich prac mogą mieć natomiast prowadnice o długości sięgającej nawet 1 metra. Prowadnice do pilarek to elementy, które z czasem zużywają się. W takim wypadku zawsze najlepiej zakupić prowadnicę tej samej marki, co pilarka.
- Nasz sklep to:
- Satysfakcja
- Dostępność
- Elastyczność
- Bezpieczeństwo