Opryskiwacze
Opryskiwacze
Opryskiwacze to narzędzia służące do rozpylania środków ochrony roślin. Mogą to być pestycydy, herbicydy, fungicydy (środki grzybobójcze), nawozy i inne środki chemiczne, które mają chronić rośliny przed szkodnikami, chorobami i chwastami lub ułatwiać ich wzrost. Używa się ich głównie w rolnictwie, sadownictwie, ogrodnictwie i leśnictwie. Na dużych, otwartych przestrzeniach (np. na polach) stosuje specjalne maszyny (opryskiwacze ciągane lub samojezdne). Mniejsze i trudno dostępne dla dużych maszyn przestrzenie, gęste zarośla czy ogrody chronić można natomiast za pomocą poręcznych, mobilnych opryskiwaczy. Na rynku dostępne są opryskiwacze ręczne oraz urządzenia silnikowe. Wśród urządzeń silnikowych znaleźć można zarówno mniejsze urządzenia do okazjonalnych ogrodowych zastosowań i mniejszych powierzchni (np. opryskiwacz Stihl SG 51), jak i urządzenia do profesjonalnego użytku na dużych obszarach (np. opryskiwacz Stihl SGA 85).
Opryskiwacz plecakowy
Opryskiwacz do roślin w formie plecaka to dziś jedno z najpopularniejszych i najwygodniejszych rozwiązań w tej kategorii. Składa się ze zbiornika wykonanego z tworzywa sztucznego, w który wlewa się płynny środek ochrony roślin. Zbiornik umieszczony jest na wygodnych szelkach umożliwiających swobodne poruszanie z opryskiwaczem nawet w trudno dostępnych miejscach. Podobnie jak myjki ciśnieniowe, opryskiwacze wyposażone są w pompy wytwarzające w zbiorniku odpowiednie ciśnienie. Urządzenia starszej generacji lub przeznaczone do bardzo małych ogródków wyposażone są pompy ręczne. W opryskiwaczach do większych prac stosuje się najczęściej pompy akumulatorowe lub spalinowe, które są bardzo wydajne i automatycznie wytwarzają ciśnienie. Ważną funkcją nowoczesnych opryskiwaczy jest możliwość regulacji ciśnienia, tak aby zmaksymalizować wydajność preparatu i zwiększyć dokładność oprysków.
Zbiornik opryskiwacza plecakowego
Zbiornik może mieć różne pojemności – zwykle od 10 do 20 litrów. Jeśli nie mamy pewności, jak dużą pojemność zbiornika wybrać, warto wybrać zbiornik o nieco większej pojemności, który po prostu nie zostanie później całkowicie napełniony. Wielkość zbiornika ma znaczenie także ze względu na to kto i jak często będzie używał opryskiwacza – wypełniony płynem zbiornik o pojemności np. 18 litrów jest dość ciężki i wymaga odpowiedniej siły. Zbiornik powinien być wyposażony w filtr chroniący pompę przed ewentualnymi zanieczyszczeniami, które mogą trafić do środka.
Lanca do opryskiwacza
To metalowe zakończenie węża opryskiwacza zakończone dyszą. To przez nią rozpylane są środki ochrony roślin. Długość lancy ma znaczenie, ponieważ często wpływa na możliwość oprysku wyższych roślin (np. drzew owocowych). Wszystkie modele opryskiwaczy Stihl można w razie konieczności wyposażyć dodatkowo w przedłużkę do lancy. Tym, co decyduje o sposobie rozpylania preparatu, jest natomiast dysza. Niektóre urządzenia wyposażone są w kilka typów dysz umożliwiających zmianę strumienia i kierunku wylotu preparatów. Dzięki temu można dostosować sposób oprysku do potrzeb, tworząc mgiełkę lub silniejszy strumień oprysku (np. opryskiwacz Stihl SR 430).
Wygoda użytkowania opryskiwacza ogrodowego
Przy wyborze opryskiwacza warto zwrócić szczególną uwagę na detale. Są to niewielkie udogodnienia, które mogą znacząco podnieść komfort pracy z opryskiwaczem. Należą do nich m.in. miękkie i odpowiednio wyprofilowane pasy nośne czy wyposażenie opryskiwacza plecakowego w dodatkowy pas poprzeczny na klatce piersiowej. Jeśli opryskiwacza będzie używała więcej niż jedna osoba, dobrze wybrać model dostosowany zarówno do osób prawo-, jak i leworęcznych. Kolejnym istotnym udogodnieniem jest mechanizm regulacji ciśnienia – powinien on być prosty oraz umieszczony w zasięgu ręki. Dlatego dobrze postawić na sprawdzonego producenta narzędzi i sprzętu ogrodowego, jakim jest Stihl. To nie tylko gwarancja niezawodności urządzenia, ale także dbałości o szczegóły, które istotnie wpływają na komfort używania opryskiwacza.
Opryskiwacz akumulatorowy czy opryskiwacz spalinowy?
To podstawowe pytanie, jakie zadają się osoby stojące przed wyborem opryskiwacza. Oba typy napędu mają wady i zalety. Decyzja, który wybrać, zależy przede wszystkim od tego, jak często i w jakim zakresie będzie pracował opryskiwacz.
Opryskiwacz akumulatorowy
Opryskiwacze akumulatorowe wykorzystują do pracy elektryczną pompę ciśnieniową, która zapewnia wydajną pracę urządzenia. To zaawansowane technologiczne urządzenia – są nieporównywalnie wygodniejsze w użyciu od tradycyjnych opryskiwaczy ręcznych oraz znacznie lżejsze i mniej hałaśliwe od opryskiwaczy spalinowych. Ich wadą jest jednak ograniczony czas działania baterii oraz konieczność jej ładowania, co także wymaga czasu.
Opryskiwacz spalinowy
Opryskiwacze spalinowe to urządzenia wyposażone w silniki spalinowe. Mają dzięki temu dużą moc i mogą wytwarzać stałe, silne ciśnienie. Umożliwia to wydajną i długotrwałą pracę, a jedynym ograniczeniem może okazać się brak paliwa. To zwykle droższe urządzenia przeznaczone do profesjonalnego stosowania. Ich wady to wysoki poziom hałasu, jaki generuje silnik spalinowy, większa waga oraz emitowanie spalin.
- Nasz sklep to:
- Satysfakcja
- Dostępność
- Elastyczność
- Bezpieczeństwo