Świdry glebowe
Świdry do ziemi (świdry glebowe)
Wiertnice spalinowe do ziemi to narzędzia stosowane w różnych branżach. Są one alternatywą dla zwykłych łopat i szpadli, które także wykorzystuje się do wykonywania otworów w ziemi. Praca z nimi jest jednak bardzo czasochłonna. Świdry glebowe pozwalają natomiast wykonać wiele precyzyjnych otworów w krótkim czasie. Dlatego są przydatne m.in. w budownictwie, rolnictwie, a także do wykonywania innych prac ziemnych. Może to być np. wiercenie otworów pod słupy ogrodzeniowe, fundamenty (palowanie), słupy oświetleniowe, instalacje kanalizacyjne, jak również przygotowywanie bardzo dużej liczby otworów pod nasadzenia leśne czy sadownicze. Urządzenie sprawdza się także podczas pobierania próbek gleby. Spalinowe świdry do ziemi o dużej mocy przeznaczone są do profesjonalnych zastosowań i poradzą sobie niemalże w każdych warunkach glebowych.
Zasada działania i rodzaj napędu
W sklepach dostępne są świdry ręczne przeznaczone do lżejszych prac lub wykonania mniejszej liczby otworów, a ich użycie wymaga dużej siły. Profesjonalne mechaniczne świdry do ziemi są natomiast napędzane silnikiem spalinowym. Silnik dostarcza moc wiertłu, które obraca się i z dużą siłą wkręca w ziemię. Jak wszystkie inne urządzenia spalinowe, świdry glebowe emitują spaliny oraz generują hałas. Trzeba mieć to na uwadze podczas korzystania z wiertnic spalinowych i nie korzystać z nich np. we wczesnych godzinach rannych, kiedy mogą one przeszkadzać lokalnym mieszkańcom. Na rynku narzędzi zdarzają się także elektryczne świdry do ziemi. Choć są one mniej szkodliwe dla środowiska i nie hałasują, tak jak świdry spalinowe, są mniej praktyczne. Świdry glebowe z napędem elektrycznym mogą być używane jedynie w pobliżu budynków zapewniających stały dostęp do prądu. Ewentualnie wymagają stosowania bardzo długiego przedłużacza.
Jak pracować z wiertnicą spalinową?
Obsługa wiertnicy spalinowej wymaga odpowiednich przygotowań, które należy zacząć od sprawdzenia stanu technicznego wiertnicy i skontrolowania tego, czy maszyna jest odpowiednio zaopatrzona w paliwo. Konieczne jest też zastosowanie odzieży ochronnej, należą do niej m.in. okulary ochronne i nauszniki przeciwhałasowe. Trzeba pamiętać o tym, że praca ze spalinowym świdrem glebowym, choć jest znacznie szybsza i efektywniejsza, wymaga od operatora siły i sprawności.
Wiertnica spalinowa Stihl BT 131 – jednoosobowy świder glebowy
Marka Stihl to znany na całym świecie producent narzędzi mechanicznych najwyższej jakości, w tym wiertnic spalinowych oraz przeznaczonych do nich wierteł. Stihl BT 131 to profesjonalne urządzenia spalinowe przeznaczone do wykonywania odwiertów o różnej średnicy i w niemalże każdych warunkach glebowych. Do zalet urządzenia należy wygoda użytkowania, co jest szczególnie ważne w przypadku mechanicznych świdrów glebowych, które są stosunkowo ciężkie, a podczas pracy generują wibracje. Aby ułatwić pracę, w Stihl BT 131 zastosowano antywibracyjny uchwyt tłumiący drgania. Urządzenie zostało też zaprojektowane tak, aby sterowanie było możliwe za pomocą tylko jednego palca (uchwyt multifunkcyjny).
Wybór wiertła
Dobór odpowiedniego wiertła do wiertnicy spalinowej jest kluczowy, ponieważ wpływa na jakość wykonywanej pracy. Wiertła glebowe Stihl przeznaczone są do każdego rodzaju gleby, jednak sam grunt może być w różnym stanie, np. miękki, twardy, kamienisty, gliniasty i itd., co każdorazowo wpływa na szybkość pracy. Konieczne jest też ustalenie najpierw, jak głęboki ma być dany odwiert. Najistotniejszą cechą jest jednak średnica wiertła, która powinna być dostosowana do wykonywanych prac. Do wiertnicy Stihl BT 131 dopasować można wiertła Stihl o średnicy: 60, 120, 200 lub 300 mm.
Konserwacja wiertnicy spalinowej
Świder glebowy to urządzenie, którego stan techniczny należy regularnie sprawdzać (zwłaszcza, jeśli jest on często w użyciu). Konserwacja obejmuje m.in. smarowanie przekładni i wymianę filtrów powietrza. Wybór renomowanego producenta, takiego jak Stihl, to gwarancja łatwego dostępu do autoryzowanych serwisów, a także idealnie dopasowanych części zamiennych (wiertnica spalinowa Stihl BT 131 jest wyposażona w filtry o przedłużonej żywotności). Zaniedbanie czynności konserwatorskich wiąże się z obniżeniem wydajności urządzenia lub awarią.
Dodatkowe funkcje i udogodnienia
Przy wyborze wiertnicy spalinowej warto zwrócić uwagę nie tylko na jakość wykonania narzędzia, ale także na dodatkowe funkcje i udogodnienia, które ono posiada. W przypadku wiertnicy spalinowej Stihl BT 131 dużym atutem jest hamulec wiertła QuickStop. To hamulec umożliwiający bardzo szybkie zatrzymanie urządzenia w przypadku zablokowania wiertła. Dzięki niemu unieruchomione wiertło można łatwo wyciągnąć z otworu, obracając je w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Dużym udogodnieniem w pracy jest też poduszka amortyzująca. Podczas wiercenia przylega ona do górnej części ciała osoby obsługującej świder, co znacznie ułatwia pracę. Ważnym aspektem jest także stosunkowo pojemny zbiornik na paliwo, aby uzupełnianie mieszanki paliwowej nie było konieczne zbyt często.
- Nasz sklep to:
- Satysfakcja
- Dostępność
- Elastyczność
- Bezpieczeństwo