Glebogryzarki
Glebogryzarki
Glebogryzarka ogrodowa (inaczej kultywator ogrodowy) to urządzenie służące do przekopywania ziemi. Może ona przygotowywać glebę pod siew i uprawę zarówno w przydomowych ogrodach i na działkach, jak i w ogrodnictwie na większą skalę i rolnictwie. Sprawdzi się także podczas przygotowywania stanowisk ogrodowych pod drzewa czy krzewy. Przede wszystkim jednak, glebogryzarka zastępuje czasochłonne i żmudne kopanie w ziemi przy użyciu zwykłego szpadla ogrodowego.
Jak działa glebogryzarka ogrodowa?
Najważniejszym elementem każdej glebogryzarki są specjalne zakrzywione noże przeznaczone do rozdrabniania i przekopywania ziemi. Są one umieszczone najczęściej na obrotowej tarczy (wałku), dzięki czemu wbijają się w glebę i z łatwością przewracają ją na drugą stronę. Noże do glebogryzarki ogrodowej poradzą sobie nawet z twardą i zbitą glebą, w której występują korzenie mniejszych roślin i traw. Nie podołają jednak z pewnością korzeniom drzew czy większych krzewów, a używanie glebogryzarki w takich warunkach może skończyć się jej awarią.
Kiedy używać glebogryzarki ogrodowej?
Glebogryzarki są tak naprawdę przydatne niemalże przez cały rok. Wiosną ułatwiają i przyspieszają zakładanie nowych ogrodów, trawników, ogródków warzywnych czy rabat kwiatowych. Spulchniona i napowietrzona ziemia to najlepsze środowisko do rozwoju nowych roślin. Glebogryzarka jest również pomocna w odchwaszczaniu ogrodu latem, a jesienią przygotuje glebę do zimy. Najbardziej zalecane jest prowadzenie prac jakiś czas po deszczu, gdy ziemia jest wilgotna i stosunkowo miękka.
Rodzaje glebogryzarek
Glebogryzarki podzielić można ze względu na obszar, na jakim mogą pracować. Mniejsze modele przeznaczone są do przydomowych ogrodów (małych lub średnich). Na rynku dostępne są też duże glebogryzarki, które stosuje się w rolnictwie. Glebogryzarki ogrodowe różnią się od siebie przede wszystkim ze względu na typ napędu. Najtańsze urządzenia to glebogryzarki ręczne przeznaczone do drobnych prac. Wydajniejszym rozwiązaniem są glebogryzarki z napędem elektrycznym lub akumulatorowym, które są dostosowane raczej do przydomowego użytku. Jeśli glebogryzarka będzie przeznaczona do większych powierzchni lub zbitej gleby, warto zainwestować w urządzenie spalinowe.
Glebogryzarki spalinowe – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Glebogryzarki z napędem spalinowym wyróżniają się zdecydowanie największą mocą i efektywnością. Jednym z wiodących na rynku producentów glebogryzarek spalinowych jest marka Stihl. Glebogryzarki Stihl to solidne urządzenia o dużej mocy, które sprawdzają się nawet w trudnych warunkach. Wybór odpowiedniej glebogryzarki zależy oczywiście od powierzchni, którą będzie ona obsługiwać. Pod uwagę należy wziąć kilka istotnych parametrów glebogryzarki spalinowej:
Moc silnika – to najważniejsza cecha, która umożliwia pracę urządzenia w trudnej glebie oraz na większą skalę. Moc silnika należy więc dopasować do rodzaju gleby – im bardziej jest ona zbita (np. gliniasta) i ukorzeniona, tym mocniejszy silnik powinna mieć glebogryzarka (np. Stihl MH 600). Podobnie rzecz ma się w kwestii wielkości ogrodu. W mniejszych przydomowych ogrodach wystarczający może być silnik o mocy ok. 2 kW. Duże i średnie powierzchnie wymagają silnika o mocy przynajmniej 3,5–4 kW.
Szerokość układu roboczego – w przypadku glebogryzarek ogrodowych szerokość robocza może wynosić od ok. 35–40 cm do nawet 120 cm (np. Stihl MH 700). Szerokość pracy glebogryzarki warto więc dostosować do wymagań ogrodu – im większa powierzchnia pracy, tym lepiej sprawdzi się urządzenie o szerokim układzie roboczym. Wąski sprzęt dobrze poradzi sobie natomiast na terenie z przeszkodami, takimi jak np. drzewa, nawierzchnie dla pojazdów czy elementy architektury ogrodowej.
Głębokość kopania – to, na jaką głębokość ostrza mogą wnikać w glebę, zależy od modelu glebogryzarki. Zwykle waha się ona od ok. 15 cm w mniejszych urządzeniach do ok. 30–35 cm w mocniejszych wariantach. Im mocniejszy silnik, tym głębiej sięgają noże glebogryzarki i poradzi sobie ona z trudniejszym podłożem. Glebogryzarki spalinowe Stihl wyposażone są także w regulację głębokości kopania.
Waga i rozmiary – glebogryzarki z silnikiem spalinowym to zazwyczaj urządzenia stosunkowo ciężkie. Ich waga zależy w dużej mierze od wielkości urządzenia i szerokości pasa roboczego. Na rynku dostępne są zarówno lżejsze i bardziej zwrotne glebogryzarki spalinowe (np. Stihl MH 585 o wadze 44 kg), jak i ciężkie urządzenia do zadań specjalnych (np. Stihl MH 700 o wadze 124 kg). Przy wyborze glebogryzarki trzeba wziąć pod uwagę także konieczność posiadania odpowiedniego pomieszczenia do przechowywania urządzenia, kiedy nie pracuje.
Dodatkowe udogodnienia i wyposażenie – dostępne na rynku glebogryzarki często wyposażone są w dodatkowe akcesoria i funkcje ułatwiające pracę. Należą do nich m.in. dodatkowy napęd, koła transportowe czy system antywibracyjny, poprawiający komfort pracy, w który wyposażone są glebogryzarki Stihl. Praktycznym udogodnieniem jest także szybki dostęp do noży ułatwiający czyszczenie lub demontaż noży. Wybór znanego i renomowanego producenta to także gwarancja łatwego dostępu do części zamiennych i akcesoriów oraz serwisowania.
- Nasz sklep to:
- Satysfakcja
- Dostępność
- Elastyczność
- Bezpieczeństwo