Pompy
Pompy do wody
Każdy właściciel domu wolnostojącego, prędzej czy później, stanie przed zadaniem, jakim jest wybór pompy. To urządzenie, które ma wiele zastosowań. W zależności od rodzaju może ono nawadniać ogród wodą pompowaną z przydomowej studni, zbiornika na deszczówkę lub innego zbiornika wodnego, który nie jest połączony z ogólną siecią wodociągową. Wodę z tych dodatkowych źródeł można wykorzystywać także do rozmaitych prac porządkowych na posesji, podczas remontu czy budowy. To także niezbędne urządzenie w przypadku zalanych piwnic czy konieczności odpompowania wody z miejsc, które są okresowo zalewane, np. z oczka wodnego lub basenu. Warto wiedzieć, jak dobrać pompę do jej przeznaczenia.
Pompa zanurzeniowa – nawadnianie i nie tylko
Pompy zanurzeniowe (zatapialne) to urządzenia polecane do pompowania wody ze źródeł, takich jak studnie, zbiorniki na deszczówkę czy oczka wodne. Ich głównym celem jest pobieranie wody i wypychanie jej na powierzchnię. Dzięki temu możliwe jest nawadnianie ogrodu ze zbiornika zamiast czerpania czystej wody z sieci wodociągowej. Może zasilać ona zraszacze, ogrodowe węże oraz inne systemy nawadniające. Urządzenie montuje się pod wodą, dlatego musi mieć szczelną konstrukcję oraz być wykonane z materiałów odpornych na jej stałe działanie. Głębokość zanurzenia standardowych pomp ogrodowych wynosi najczęściej 6–7 m. Ważnym parametrem jest też maksymalna wysokość tłoczenia wody. W przypadku pomp do zwykłych ogrodowych zastosowań maksymalna wysokość tłoczenia wody wynosi zwykle ok. 10–12 m (np. pompa zanurzeniowa Cedrus PZ1100 INOX).
Czym kierować się przy wyborze pompy zanurzeniowej?
Przede wszystkim należy upewnić się, że dana pompa jest wykonana z odpowiedniej jakości materiałów, które będą odporne na korozję oraz czy jest dobrze zabezpieczona przed wodą. Ważną cechą jest także wyposażenie w mechanizm chroniący pompę przed tzw. działaniem na sucho, czyli w sytuacji, gdy poziom wody opadnie z byt nisko. Może to być np. specjalny wyłącznik pływakowy lub elektroniczny system kontroli pracy pompy. To ważny aspekt, ponieważ działanie pompy bez wody grozi poważną awarią urządzenia, np. zatarciem silnika. Przy wyborze pompy warto wziąć pod uwagę także producenta – pompy do wody marki Stihl to gwarancja wysokiej jakości wykonania oraz wydajności urządzenia.
Wydajność pompy do wody
Najważniejszym parametrem, który trzeba wziąć pod uwagę podczas zakupów, jest wydajność pompy. To wartość określająca, ile litrów wody może przepompować urządzenie w danym czasie. Trzeba dobrać ją stosownie do wydajności zbiornika. Przykładowo, pompa o małej wydajności może nie sprawdzić się przy większym zapotrzebowaniu (np. w rolnictwie i ogrodnictwie na większą skalę), gdzie do nawadniania potrzebne są duże ilości wody. I odwrotnie – pompa o dużej mocy (np. spalinowa pompa wodna Stihl WP 900) nie powinna działać w małym zbiorniku, ponieważ przy bardzo wydajnym pompowaniu, woda w studni może nie zdążyć się zebrać. Wiąże się to z niepotrzebną eksploatacją urządzenia, które zbyt często włącza się i wyłącza, skracając swoją żywotność.
Pompa spalinowa czy elektryczna?
Wybór między pompą spalinową a elektryczną zależy przede wszystkim od przeznaczenia pompy. Pompy spalinowe mają większą moc i wydajność niż pompy elektryczne, dlatego częściej znajdują zastosowanie podczas prac na większą skalę, np. nawadniania pól czy odwadniania zalanych budynków i wykopów (np. spalinowa pompa wodna Stihl WP 300). Ponadto mogą one działać w każdych warunkach i na terenach, takich jak pola czy lasy, ponieważ nie potrzebują do zasilania źródła prądu. Jak wszystkie urządzenia spalinowe mają one jednak wady – emitują spaliny oraz generują stosunkowo duży hałas. Pompy elektryczne są natomiast przyjaźniejsze dla środowiska. Nie hałasują i nie produkują spalin, dlatego dobrze sprawdzą się m.in. na terenach zabudowanych ze stałym dostępem do prądu, czyli np. przy domach jednorodzinnych. Urządzenia elektryczne są też zwykle tańsze niż pompy spalinowe i nie generują dodatkowych kosztów związanych np. ze zmianami oleju czy dostarczaniem paliwa do silnika spalinowego. Trzeba jednak pamiętać o tym, że koszt działania pomp elektrycznych przekłada się na rachunki za energię elektryczną.
Pompa do brudnej wody
To pompy zanurzeniowe wykorzystywane najczęściej do opróżniania przydomowych szamb lub oczyszczalni ścieków. Pompy tego typu muszą być wykonane z materiałów odpornych na występujące w ściekach agresywne substancje. Najlepsze efekty osiągają pompy do brudnej wody wyposażone w rozdrabniacz (np. pompa zanurzeniowa Cedrus z rozdrabniaczem 750 W). Umieszczony wewnątrz pompy rozdrabniacz może być wyposażony w ostrze lub wirnik. Gdy ścieki przechodzą przez pompę, tnie on odpady stałe na mniejsze fragmenty, które mogą swobodnie przechodzić przez pompę. Po rozdrobnieniu odpadów stałych, ścieki są wypychane na zewnątrz pompy za pomocą mechanizmu tłoczącego. Nastepnie mogą być pompowane do sieci kanalizacyjnej lub innego przeznaczonego do tego miejsca.
- Nasz sklep to:
- Satysfakcja
- Dostępność
- Elastyczność
- Bezpieczeństwo