shop_product_list

Masz pytania? zadzwoń!

Infolinia czynna: pn. - pt. 9-17 Sob. 9-13

Infolinia czynna:
pn. - pt. 9-17 Sob. 9-13

+48 575 010 686
do kasy 0,00 zł

Siekiery i młoty

Stihl AX 6 Toporek
Tak, wysyłka 24 h
Stihl AX 6 Toporek
109,00 zł
szt.
Stihl AX 30 C Młot do łupania
Tak, wysyłka 24 h
Stihl AX 30 C Młot do łupania
137,00 zł
szt.
Stihl AX 10 Siekierka
Tak, wysyłka 24 h
Stihl AX 10 Siekierka
169,00 zł
szt.
Stihl AX 13 C Toporek do łupania
Tak, wysyłka 24 h
Stihl AX 13 C Toporek do łupania
189,00 zł
szt.
Stihl AX 20 PC Siekiera do łupania
Tak, wysyłka 24 h
Stihl AX 20 PC Siekiera do łupania
339,00 zł
szt.
Stihl AX 33 CS Młot do rozłupywania
Tak, wysyłka 24 h
Stihl AX 33 CS Młot do rozłupywania
349,00 zł
szt.
Stihl AX 16 S Siekiera uniwersalna
Tak, wysyłka 24 h
Stihl AX 16 S Siekiera uniwersalna
369,00 zł
szt.

Siekiery i młoty

 

Siekiery i młoty to jedne z najprostszych narzędzi ręcznych o wielu zastosowaniach. Są przydatne w każdym ogrodzie oraz w wyposażeniu większości firm – od szeroko pojętej branży budowlanej przez ogrodniczą, instalacyjną, drzewną i wiele, wiele innych. Siekiera jest też zwykle niezbędna także wszędzie tam, gdzie pracują pilarki do drewna.

 

 

Budowa siekiery

 

Mogłoby wydawać się, że nie ma nic prostszego niż budowa siekiery. Tymczasem istnieje wiele różnych rodzajów siekier, które mogą mieć różne kształty głowic i długość rękojeści, co wpływa na efekty pracy z ich użyciem. W budowie siekiery wyróżnia się dwa podstawowe elementy:

 

Głowica (krawędź tnąca) – to część narzędzia zawierająca ostrze; głowica może mieć różny kształt w zależności od rodzaju siekiery. Do produkcji głowic najczęściej wykorzystuje się dziś stal węglową. Siekiery mogą różnić się między sobą sposobem łączenia głowicy z rękojeścią – tradycyjnie głowica jest osadzona na trzonku, jednak w nowoczesnych typach siekier może ona być na stałe z nim połączona (np. siekiera Stihl AX 20 PC).

 

Trzonek (stylisko, rękojeść) – to po prostu część służąca do trzymania siekiery. Trzonek może być wykonany z drewna, które było kiedyś podstawowym surowcem do ich produkcji. Dziś używa się do tego także tworzyw syntetycznych, dzięki czemu siekiery mogą osiągać mniejszą wagę, a ich rękojeści są trwalsze. Stylisko może być też dodatkowo pokryte specjalną warstwą antypoślizgową, która zapewnia większe bezpieczeństwo pracy (np. siekiery Stihl).

 

 

Podział siekier ze względu na przeznaczenie

 

W zależności od przeznaczenia siekiery, różnią się między sobą właściwościami. Wśród dostępnych w sklepach siekier wyróżnia się:

 

Siekiery uniwersalne – to siekiery przydatne w każdym domu i ogrodzie, pomogą np. rozłupać mniejsze kawałki drewna do kominka czy podczas prostych prac ogrodowych, takich jak wycinanie gałęzi, np. siekiera uniwersalna Stihl AX 15 P ze styliskiem poliamidowym.

 

Toporki – to poręczne siekiery z krótszą rękojeścią (zwykle do ok. 60 cm). Są lekkie, dlatego sprawdzą się zarówno przy prostych pracach ogrodowych, jak i jako narzędzia turystyczne, np. uniwersalny toporek Stihl AX 6. Toporki przecinają gałęzie, jednak niekoniecznie poradzą sobie z łupaniem większych kawałków drewna.

 

Siekiery rozłupujące – to narzędzia przeznaczone do łupania drewna na opał. Siekiery do łupania charakteryzuje szeroka głowica, która ma kształt klina ułatwiający rozszczepywanie kawałków drewna, np. siekiera Stihl AX 20 do łupania.

 

Młoty do łupania – to narzędzia o znacznie większej sile łupania niż siekiery rozłupujące ze względu na większą wagę. Poradzą sobie doskonale z grubszymi kawałkami drewna (zwłaszcza z drewnem z drzew liściastych, które trudniej rozłupywać niż drewno z drzew iglastych). Głowica młota jest rozłupującego jest szersza niż w siekierze i przypomina klin, np. młot do rozłupywania Stihl AX 33.

 

 

Jak dobrać wymiary siekiery?

 

Dostępne w sklepach siekiery mogą mieć rożną długość trzonka oraz wagę. To parametry, które należy dostosować do nie tylko do przeznaczenia siekiery, ale także do wzrostu osoby, która będzie jej najczęściej używać. Krótkie i lekkie siekiery oraz toporki będą doskonałym rozwiązaniem, jeśli chcemy np. uzupełnić ogrodową skrzynkę z narzędziami lub potrzebujemy siekiery turystycznej. Długie trzonki i większa waga głowicy gwarantują silniejsze uderzenia, co ma znaczenie podczas rozłupywania drewna (wysokim osobom łatwiej pracować z siekierą, która ma dłuższy trzonek). Warto pamiętać o zasadzie, że im dłuższy trzonek, tym większy zamach i większa siła rozłupywania.

 

 

Siekiera Stihl – najlepszy wybór na długie lata użytkowania

 

Stihl to dobrze znany producent trwałych narzędzi do pracy w ogrodnictwie i leśnictwie oraz w branży drzewnej, w tym również siekier. Siekiery tej marki są z produkowane ze starannie dobranych materiałów, takich jak wysokojakościowa stal. Dlatego ostrza siekier są bardzo ostre, a jednocześnie odporne szkodliwe czynniki zewnętrzne. Marka Stihl dba o wygodę użytkowników swoich narzędzi. Wszystkie siekiery mają ergonomiczne uchwyty i trzonki, które poprawiają komfort i kontrolę podczas pracy, a także amortyzują uderzenia. Ponadto styliska siekier i młotów Stihl powstają z różnorodnych materiałów – może to być twarde drewno (drewno hikory, buk) lub poliamid wzbogacony włóknem szklanym.

 

 

Jak ostrzyć i przechowywać siekierę?

 

Ostrzenie i prawidłowe przechowywanie są kluczowe dla wydajności i czasu użytkowania siekiery. Do ostrzenia siekiery przydatny będzie np. kamień szlifierski (najlepiej o grubości materiału) lub ostrzałka. Ważne jest także odpowiednie przechowywanie siekiery. Przed odstawieniem jej do schowka, trzeba upewnić się, że siekiera jest sucha i nie ma na niej resztek drewna czy ziemi. W celu zabezpieczenia metalowych części siekiery przed rdzewieniem, można je lekko nasmarować olejem lub smarem antykorozyjnym. Siekiery i młoty należy przechowywać w miejscach, w których nie będą one narażone na działanie wilgoci, a także odpowiednio zabezpieczonych przed dostępem osób niepowołanych, np. dzieci.

Czytaj więcej
  • Nasz sklep to:
  • Satysfakcja
  • Dostępność
  • Elastyczność
  • Bezpieczeństwo
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl